16 Temmuz 2016 Cumartesi

Pendik 3. Metro Hattı İçin Düğmeye Basılıyor


Açılma aşamasına gelen Kartal-Kaynarca ve çalışmalarına devam eden Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hatlarından sonra Pendik’e 3. Metro hattı  daha geliyor. Kaynarca-Tuzla metro hattı için İBB tarafından Ağustos ayında ihale yapılacak.

Pendik, metro hatlarıyla donatılmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilen Kartal- Kaynarca Metro hattında çalışmalar sona gelirken, Ulaştırma Bakanlığı tarafından inşa edilen Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hattı da büyük bir hızla ilerliyor. 3.  Metro hattı da yine İBB tarafından Pendik-Tuzla arasında hayata geçirilecek.

Yatırımların büyük bir bölümünü ulaşıma ayıran İBB metro çalışmalarına hız verdi. İstanbul'a 12 yılda 98 milyar liralık yatırım yapan İBB'nin 2016 yılında da 16,3 milyar liralık yatırım bütçesi bulunuyor. İBB, Temmuz ve Ağustos'ta 6 metro hattına ilişkin ihale yapacak. Bunlardan biri de Pendik-Tuzla metro hattı olacak.

Ağustos ayında ihalesi yapılacak hat, Yaklaşık 12 kilometrelik uzunluğunda inşa edilecek. Bu ihalede iş süresi bin 20 gün olarak belirlendi. Güzergah belirleme çalışmalarına bizzat katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in talebiyle metro hattının  kuzeye kıvrılarak ilçe mahallelerine yönlendirilmesi sağlandı. Böylece  Çamçeşme, Kavakpınar ve Esenyalı mahallelerinden  geçecek Kaynarca-Tuzla metro hattında 8 istasyon bulunacak.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder