9 Temmuz 2016 Cumartesi

Pendik'ten Rakka'ya IŞİD militanı taşınıyor

Pendik'ten Rakka'ya IŞİD militanı taşınıyor

Pendik'ten Rakka'ya IŞİD militanı taşınıyor" iddiası, ilçedeki halkı endişelendiriyor.

Atatürk Havalandırmadaki IŞİD saldırısı İstanbul Pendik’teki vatandaşları korkuttu. IŞİD'lilerin çoğunluğu bu ilçede gizleniyor. En tehlikeli mahalle ise Kavakpınar.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul'u kana bulayan 45 kişinin öldüğü Atatürk Havalandırmadaki katliam sonrası yapılan operasyonlarda tutuklanan Rıca C. ve Levent U., Pendik'te Şeyhli Mahallesinde yaşıyor. Şüphelilerden hava limanı katliamcısı ile telefonda konuşan Rıza C., mahallede tanınan bir müteahhit. Diğer isim Levent U., ise işsiz bir genç.

Şeyhli Mahallesi Muhtarı Şemsettin Dağcan, Levent U.‘yu “Küçüklüğünden beri tanırım. Annesinin başı açıktır, muhafazakar bir aile değil. Ailesi ‘arkadaş kurbanı oldu' diyor. Levent, babasının dükkanında çalışırdı bazen. Kendisini uzun süredir ortada görmüyorduk. İçine kapanık bir çocuktu, toplumdan uzak asosyal bir hali vardı. 4-5 ay önce kara çarşaflı biriyle evlendi. Ne böyle biriyle evlenmesini ne de IŞİD ile bağlantısının olmasını ummadığımız bir çocuktu” diye konuştu.

EĞİTİM MERKEZLERİ VAR

Pendik'teki asıl tehlikeli mahalle ise Kavakpınar. Mahallede Tacikistan, Özbekistan, Dağıstan'dan gelen çok sayıda yabancı var. Mahalle sakinleri bir yıl kadar önce gelen bir fabrikada çalışan göçmenlerin derme çatma kulübe gibi bir yerde toplu halde kaldıklarını anlatıyorlar. Mahallede yeni inşa ettikleri son derece lüks bir apartman da eğitim merkezi olarak kullanılıyor. Mahalleli, üzerinde “Orta Asya Eğitim ve Kültür Derneği Pendik Temsilciliği” tabelası asılı binaya sabahın çok erken saatlerinde küçük yaşta sarıklı erkek çocuklar ve türbanlı kız çocuklarını girerken gördüklerini söylüyor.

PENDİK'TEN RAKKA'YA MİLİTAN TAŞINIYOR" İDDİASI

CHP'li Meclis Üyesi Tarık Balyalı da IŞİD'in başkent ilan ettiği Suriye'nin Rakka kentine Pendik'ten otobüslerle militan taşındığı yönünde duyumlar aldıklarını söyledi.

Sözcü & GerçekGündem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder