15 Ekim 2016 Cumartesi

Pendik'te Aşure Günü: Aşure Paylaşmaktır


Her yıl muharrem ayı münasebetiyle geleneksel olarak düzenlenen aşure dağıtımı ettinliği, Pendik Merkez Cami önünde gerçekleştirildi. Kazanlarla aşureler kaynatıldı, mersiyeler ve dualar okundu. Belediye Başkanı Kenan Şahin; “Aşure demek paylaşmak demektir.” diyerek aşureleri vatandaşlara ikram etti.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, iki büyük kazanda aşure pişirilirken aynı zamanda Sufi Ayinleri topluluğu  dua ve ilahiler okudu. Kazan başındaki Muhharem Aşı ekibi, geleneksel kıyafetleriyle aşure geleneğini yeniden canlandırdı.  Pendik Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı’nın da katıldığı programda konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “Herkes evinde aşureyi fazla yapar.  Çünkü aşureleri yakınlarına dağıtmak ister.  Aşure demek paylaşmak demek.  Muharrem ayı hayırlara vesile olsun.” şeklinde konuştu.

Logolu ve bayraklı aşure hazırlandı

Bu yılki etkinlik için Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Türk Bayraklı ve Pendik Belediyesi logolu aşure hazırladı. Etkinliğin sonunda  Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin aşureleri vatandaşlara ikram etti.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder