17 Kasım 2016 Perşembe

Depresyon İle Baş Edebilirsiniz


Depresyon Nedir?
İnsanın bütün yaşantısını, olağan halini etkileyen ruhsal bir hastalıktır depresyon. Her ne kadar insanlar günümüzde sürekli ‘depresyondayım’ dese de, yaşanılan sıradan üzüntü ve mutsuzluklar depresyon değildir. Kişinin depresyon durumunda olması için çok daha farklı belirtiler göstermesi gerekir. Sıradan bir mutsuzluğa sahip olan kişiler, basit değişikliklerle içinde bulundukları ruh hallerinden kurtulabilir, ancak depresyon halindeki kişinin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir. 

Depresyon Belirtileri Nelerdir? 
Kişi bazen durduk yere depresyon durumuna girebilirken bazen de yaşamış olduğu ayrılıklar, ölüm, ani kayıplar, maddi sebeplerden dolayı depresyona girebilir. Aşağıda sıralanmış olan yaygın depresyon belirtileri arasından en az 4 tanesine sahip olan kişilerin uzman yardımı alması gerekir. 

Kendini değersiz hissetme
Uzun süren mutsuzluk hali
Sosyal çevrede uzak kalma isteği
Konsantrasyon kaybı
Sürekli yorgun olma
Aşırı baş ağrıları
Ani öfke nöbetleri
Umutsuzluk
Her şeyle ilgili negatif düşünme
Sorumluluktan kaçma
Aşırı yemek yeme ya da iştahsız olma
Sürekli uyuma isteği
Okul, iş hayatından uzaklaşma
Sık sık ölümü düşünme
Sigara, alkol ve maddeye yatkınlık

Depresyon çeşitleri oldukça fazladır, ama major depresyon en yaygınıdır. Günlük aktivelerinden hiçbirini yapamaz hale gelen kişinin hayattan tamamen uzaklaşması ve uzun süre çöküntü içinde olması majör depresyona örnektir.

Depresyon Tedavisi Mümkün Müdür? 
Elbette depresyon tedavisi mümkündür. Depresyon belirtileri ile ilgili şikayeti bulunan kişilere uzmanlar tarafından depresyon testi uygulanarak hastanın ne tür bir depresyon sürecinde olduğu anlaşılır. Psikoterapi ve uzman kontrolünde alınan depresyon ilaçları, depresyon tedavisi yöntemlerindendir. Bu iki yöntemin birlikte yürüdüğü tedaviler her zaman en doğru sonucu verir. Madalyon Psikiyatri Merkezi bünyesinde bulunan genç ve deneyimli uzman kadro, İstanbul ve Ankara’da birçok farklı ruhsal bozukluk üzerine çalışmalar yapmaktadır. Madalyon Klinik depresyon şikayeti olan kişilerle yaptığı görüşmeler sonucunda başarılı tedavi süreçleri uygulamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder