17 Kasım 2016 Perşembe

İtalyan Makarna Sosları


Makarnanın başarısı elbette ki pişirme şekli, tencerenin boyutu, suyun kaynamasıyla yakın ilişkide. Fakat İtalyan makarna sosları olmadan, bu başarıyı tamamlayabilmek mümkün değil. Spagettisinden, tortellisine, raviolisinden, pennesine birçok makarna çeşidine uyum sağlayacak, her damak zevkine uygun soslarla harmanlanan, İtalyanların yemek kültürünü en iyi yansıtan başlıca lezzetlerden. Ülkenin Kuzeyinden güneyine makarna, şekil ve boyut olarak farklılık gösterebildiği gibi birbirinden farklı aromaları içinde barındıran İtalyan makarna sosları da yine bölgelere göre farklılık gösterir.

Hayatın her anından keyif almasını bilen İtalyanların, Genova kentinin klasik sosu olan pesto, makarna yemeyi bir zevk haline getiren soslardan biri. Keskin aroması ve fesleğen kokusuyla koku alma duyunuzu esir eden, kimilerine göre spaghetti veya tagliatelli ile daha çok yakıştığı düşünülse de, aslında tüm makarnalarla uyum sağlayabilen, İtalya’ nın Ligurya bölgesine ait farklı bir tat. Latince de ‘ezmek’ anlamına gelen pestonun içinde, çam fıstığı, fesleğen, parmesan peyniri, sarımsak ve Akdeniz yemeklerinin baş tacı olan zeytinyağının da bulunduğu sos, İtalyan kültürüyle var olmuş olsa da, dünyada da en az İtalya kadar sevilmekte.

Yaratıcı İtalyan halkının, insanlığa makarnanın sadece acıkıldığında geçiştirmek için yenecek bir şey olmadığını, makarna yapımının bir sanat olduğunu ve her güzel şeyin incelik gerektirdiğini gösterecek, İtalyan makarna sosları için de, yapımı su götürmez en kolay olan soslarından bir diğeri Alfredo sos. İlk defa Roma’ da, Alfredo Di Lelio tarafından keşfedilmiş, artık klasikleşmiş bir tat. Temel oluşturanları tereyağı ve parmesan peyniri olan sos, kendine en yakışacak baharatlarla, iyi bir yemek deneyimi yaşatabilir.

Peynir diyarı olarak lanse edilen, fakat kahvaltı kültüründe peynire yer vermeyen İtalyanlar, birbirinden lezzetli peynirlerini meşhur pizzaları ve makarnalarıyla bol bol kullanmaktan çekinmiyorlar. İtalyan makarna sosları içinde belki de en çok rağbet edilen Quattro Formaggi Sos (Dört Peynirli), içeriğinde küflü peynir olarak tanımlayabileceğimiz Gorgonzola, pizzalarında vazgeçilmezi olan Mozzarella, farklı aromasıyla Parmesan ve lor peynirine benzerliğiyle bilinen Ricotta.

İtalyan makarna sosları deyince aklımıza her ne kadar peynir ve kremalı soslar gelse de, bizim klasik kıymalı makarna olarak severek yediğimiz, İtalyanlar’ ın,  Bolognese sosu olarak bilinen, et severlerin tercih ettiği kıymalı, kırmızı biberli domatesli sosu, acı severler için iyi bir seçenek olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder